İMAR BARIŞI

İMAR BARIŞI NEDİR?

Halk arasında ''İmar Barışı'' olarak adlandırdığımız uygulama,hukuken 3194 Sayılı İmar Kanunu'na ilave edilen geçici 16. Madde ile tanımlanmaktadır. İmar Barılı kapsamda 31.10.2018 tarihine kadar başvurular yapılabilecektir.

Bu yeni uygulama ile Türkiye Cumhuriyeri tarihinin en geniş kapsamlı imar barışı yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Uygulamanın kapsamı dahilinde 31.12.2017 tarihinden önce inşa edilmiş ruhsatsız,ruhsata aykırı veya iskansız yapılar için alınacak ''Yapı Kayıt Belgesi'' ile söz konusu yapıların yasallık kazanması mümkün hale gelmektedir.

''YAPI KAYIT BELGESİ'' ALMANIN FAYDASI NEDİR?

İmar Barışı'ndan faydalanarak alacağınız bu belge sayesinde;

  • 3194 Sayılı İmar Kanunu uyarınca alınan yıkım kararları uygulanmayacaktır.
  • 3194 Sayılı İmar Kanını uyarınca kesilen ve henüz tahsil edilmeyen para cezaları iptal edilecektir.
  • Kayıt altına alınan yapılara elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerin bağlanması mümkün olacaktır.
  • Bu yapılar kredi kullanımına uygun hale gelecektir.

NEDEN ''DANIŞMANLIK HİZMETİ'' ALMALISINIZ?

Ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması sırasında esas olan yapı sahibinin beyanıdır. Ancak bu beyanın da  doğru olarak yapılması çok önemlidir.

Beyanda bulunmadan önce Vakıf Gayrimenkul Değerleme A.Ş.'nin lisanslı değerlme uzmanlarından alacağınız ''Durum Tespit Hizmeti'' yapınızdaki aykırılıkları doğru bir şekilde beyan etmenizi sağlayacaktır.

Bu hizmette, lisanslı ve tecrübeli değerleme uzmanlarımız, resmi kurum incelemeleri yaparak taşınmazınızın projesine ve ruhsatına olan aykırılıklarını tek tek tespit ederek, yapılarınızın gerekli ölçümlerini yapar.

Bu tespit ve ölçümlere bağlı olarak uzmanlarımızın hazırlayacakları raporlar tarafınıza iletildiğinde, size düşen sadece raporda belirtilen bilgileri beyan etmek olacaktır.


LİNKLER